Glutamín je jednou z najrozšírenejších aminokyselín v ľudskom tele. Viac ako 61 % kostrového svalstva je zložených z glutamínu. Glutamín sa skladá z 19 % z dusíka, čo z neho robí primárneho transportéra dusíka do svalových buniek. Produkuje sa z neesenciálnej aminokyseliny – kyseliny glutámovej. Zaraďuje sa medzi preventívne a regenerujúce doplnky stravy, ktoré majú silný antikatabolický účinok. Je jednou z najdôležitejších súčastí svalovej bielkoviny a pomáha opravovať a budovať svalovú hmotu.
Počas intenzívneho tréningu je hladina glutamínu v tele veľmi nízka, čo znižuje silu, vytrvalosť a regeneráciu. Po silovom tréningu môže trvať až 6 dní pokiaľ sa hladina glutamínu vráti do normálu. Glutamín pritom zohráva kľúčovú úlohu pri detoxikácii organizmu, reguluje tvorbu glykogénu v pečeni a je palivom v mnohých tkanivách. Nedávne štúdie ukázali, že už pri 2 g L-glutamínu sa môže zvýšiť hladinu rastového hormónu až o 400 %.
Glutamín je vhodný najmä v rysovacom období. Užívanie glutamínu po vyčerpávajúcom cvičení dokáže nad mieru zamedziť devastácii svalstva. Neboli zachytené žiadne vedľajšie účinky, čistý glutamín je nad mieru spoľahlivý.
Glutamín je jedným z kľúčových komponentov v procese zvanom : glukóza- alanínový cyklus. Tento cyklus sa spúšťa v čase katabolizmu, keď sa svalový proteín štiepi na aminokyseliny, ktoré sú potom použité ako zdroj energie. Aminokyseliny leucínu, isoleucínu a iných aminokyselín sú včlenené do kyseliny glutámovej, z ktorej vzniká glutamín. Ten sa vstrebe do čreva a premieňa sa na alanín. Ten sa potom dostáva do pečene, kde je využitý ako energia. Glutamín sa zúčastňuje na toľkých dôležitých metabolických pochodoch a cykloch, že je naozaj ťažké vybrať tú najdôležitejšiu funkciu. V našom prípade by to bola úloha pri udržiavaní dusíkovej bilancie, známej ako antikatabolický efekt. Suplementácia glutamínom tiež ovplyvňuje:
- zlepšuje funkcie tráviaceho traktu
- má nervovo-ochranné účinky
- zvyšuje produkciu glykogénu v pečeni
- reguluje hladinu krvnej glukózy
- reguluje rovnováhu a metabolizmus bielkovín
- zabraňuje stratám svalovej hmoty
- prirodzená podpora tvorby testosterónu a rastového hormónu
- potláča produkciu kyseliny mliečnej vo svaloch
- zvyšuje vylučovanie amoniaku v obličkách
- chráni organizmus pred pretrénovaním
Bežné dávkovanie by malo byť 2 krát denne po 5 gramov. Prvá dávka by mala byť hneď ráno, resp. po tréningu. Druhá pred spaním. Na trhu možno dostať kúpiť glutamín v rôznych formách: prášok, kapsule, alebo tabletky. Najrozšírenejší je v podobe bieleho, mierne horkastého prášku, bez chuti a zápachu. V súčasnosti je už dostupná aj pokročilejšia forma - glutamín peptid. Výhodou je rýchlejšia a lepšia vstrebateľnosť a využiteľnosť. Klasický glutamín, aj glutamín peptide nájdete na našom e-shope v časti aminokyselín.
autor: Veronika Feňáková
e-mail: blogerik@mybody.sk
čerpané zo zdroja: www.sportujeme.sk